10 tipů, jak se zbavit tuku na břiše

Tuk na břiše dokáže nás ženy občas pěkně potrápit. Kromě toho, že nevypadá hezky může přímo ovlivňovat náš zdravotní stav. Jak se ho ale zbavit, když se odmítá hnout, byť o malou píď? Na to si posvítíme právě v dnešním článku. 

Z médií na nás vyskakují ženy, které se pyšní dokonalou postavou. Realita každodenního života ale bývá trochu jiná. Ženy nemají pro práci a domácích povinnostech čas o sebe pečovat. Místo toho, aby si dopřávaly jídlo z kvalitních a čerstvých surovin, zvolí si spíš takové, které dlouho vydrží, nedá moc práce a zasytí věčně hladovou rodinu. Večer pak místo cvičení padnou únavou do postele.  

To vše nemá daleko k tomu, aby své stresy a frustrace zajídaly sladkostmi, nebo horou nezdravého jídla. Nelze se proto vůbec divit tomu, že se jim za čas objeví nevzhledný tukový polštář na břiše. 

Jak ale postupovat v případě, že na sobě chcete začít pracovat? 

Proč mám hodně tuku na břiše? 

Z biologie víme, že ženy mají od přírody větší množství tukových zásob, než jak je tomu u mužů. (Ti mají oproti nám více svalové hmoty.) Proto neustále bojujeme s rizikovými partiemi, mezi které patří boky, pas, bříško a zadeček. To, kde se vám bude tuk nejvíce ukládat do velké míry určuje i tvar vaší postavy. (Nejhorší to má podle očekávání postava ve tvaru jablka, která má k přibírání na břiše největší sklony.)  

Další viníky, kteří mají podíl na naší váze jsme si nastínili už výše. Kromě stresu bychom mohli jmenovat i zajídání problémů, odbývání se, málo pohybové aktivity a nekvalitní spánek. (Pokud málo spíte, rapidně vám v těle stoupne hladina stresu, který bude tělo regulovat hladem, nebo nekontrolovatelnými chutěmi na nezdravá jídla.) 

10 tipů, jak se zbavit tuku na břiše 

Je téměř jisté, že abyste se zbavila problematického tuku na břiše, budete se muset pokusit o kompletní změnu životního stylu. Aby vám to šlo snáz, můžete se začít řídit našimi tipy, které vám s tímto nelehkým úkolem hravě pomůžou.  

Mezi ty úplně nejdůležitější patří: 

 • Dostatek motivace 
 • Realistické nároky 
 • Kvalitní spánek 
 • Dostatek odpočinku 
 • Kardio cvičení 
 • Posilování 
 • Zdravá strava 
 • Stopka přejídání 
 • Schopnost vyhnout se nezdravým potravinám 
 • Nebýt na sebe příliš tvrdá 

Když si projdete výše uvedený seznam dostatečně pozorně, nejspíš zjistíte, že vaše problémy vycházejí především z toho, že na sebe nejste ani trochu hodná. Což je jedna z věcí, kterou byste měla okamžitě změnit. 

Dostatek motivace 

Asi to zná každá z nás. Na začátku ledna si slíbíte, že začnete pravidelně cvičit a už v létě se budete pyšnit dokonalou postavou. Jenže, stačí jedenkrát porušit svou nově vznikající rutinu (kvůli lenosti, nedostatku času atd.) a celý proces přijde okamžitě vniveč. Proto je moudré už na začátku vědět, proč chcete začít s hubnutím a za tímto cílem si jednoznačně jít. 

Realistické nároky 

Na začátku hubnutí rozhodně nepočítejte s tím, že během měsíce zhubnete o dvě konfekční velikosti. Zvlášť, pokud je vaše postava jinak vcelku normální. (Hodně obézní lidé mohou na naopak zhubnout celkem rychle i relativně velké množství tuku.) Myslete na to a na začátku si nedávejte větší cíle, než zhubnout 0,5 – 1 kg za měsíc 

Kvalitní spánek a odpočinek během dne 

Většina lidí potřebuje spát alespoň 7-8 hodin denně. A to bez toho, že by je cokoliv budilo. Kdo je přes den unavený, ten má zvýšený příjem vysoce kalorického jídla, od kterého čeká, že mu dodá palivo. 

Kardio cvičení a posilování 

Ženy, které chtějí zhubnout dávají přednost tanci, józe, aerobiku a dalším druhům kardio cvičení. To je dobré proto, že tělo začne během určité intenzity cvičení (které se dělá dostatečně dlouho) spalovat tuk. Samo o sobě ale není moc efektivní, protože nepodporuje růst svalové hmoty. Ta spotřebuje hodně energie i v klidovém stavu, takže si můžete dopřát trochu více jídla, než kdybyste ji neměla. Ideálně se proto dělejte oba druhy pohybu. 

Výběr jídla a jeho přiměřené množství 

Aby mělo hubnutí tuku na břiše smysl, měla byste udělat jen takové změny, u kterých víte, že se jich dokážete držet. Začít můžete tím, že přestanete sladit čaj a kávu a nebudete si na oběd dávat na talíř pět knedlíků. (Ale třeba jenom tři.) Dále přestaňte kupovat polotovary a snižte spotřebu soli (která přispívá k zadržování vody). Do jídelníčku naopak dostaňte více čerstvého ovoce, zeleniny a kvalitních bílkovin. (Jsou důležité pro ochranu svalové hmoty.) Na hlad zapomeňte. Během takové diety ztratíte jen svaly a hned po najetí na starý režim vás čeká nepříjemný jojo efekt.  

Buďte na sebe hodná 

Asi nejdůležitější rada je ta, kterou pro vás máme na úplný závěr. Buďte na sebe trochu hodnější. Když na sebe budete opravdu přísná, nebudete mít motivaci si nový životní styl udržet. I vy máte právo si dát čas od času něco nezdravého k jídlu, nebo si udělat radost něčím hezkým.  

Hubla jste někdy tukové polštáře uložené na břiše? Budeme rádi, když nám napíšete, co vám na ně pomohlo.  

 

 

One Response

 1. Martina 30.9.2020

Přidat komentář