Bělení zubů doma – známe 3 nejlepší způsoby

Všechny bychom si přály mít krásné, lesklé a hlavně bílé zuby. Ne každá z nás ale byla obdařená odpovídající genetickou výbavou. Hodně dělá i naše strava a celková péče o zuby. Proto jsme ochotné dělat doslova psí kusy, aby se náš úsměv alespoň trochu přiblížil bělostnému chrupu celebrit. Je to ale bezpečné?

Módní diktát mluví jasně. Kromě toho, že bychom měly už po porodu cvičit (abychom se co nejrychleji dostaly zase zpátky do formy), měly bychom si každý den dopřávat chia semínka, nebo granolu a náš úsměv by měl být stejně bílý, jako čerstvě napadený sníh.

Problém je ale v tom, že nároky naší kultury jsou mnohdy tak vysoké, že je pro normálního smrtelníka velmi těžké se jim i jen trochu přiblížit. Proto není ničím neobvyklým, že se čím dál mladší ženy svěřují do péče plastických chirurgů a ty starší se pokouší pomoci si samy.

Jde u bělení zubů o rozumný krok?

Domácí bělení zubů – 3 způsoby, se kterými se lze nejčastěji setkat

Sada na bělení zubů

Pokud se řadíte mezi ženy s konzervativnějším přístupem, patrně investujete do domácí sady na bělení zubů. Její součástí může být pasta na bělení zubů, gel na bělení zubů, nebo i nějaká další vychytávka, jako jsou neviditelné nástavce na zuby, nebo speciální světlo. V závislosti na tom, jakou metodu si vyberete, vás může vyjít na pár korun/stokorun nebo i na vyšší řády tisíců.

Zdá se, že tento způsob bělení má u žen velký stupeň důvěry. Přeci jen, kdyby to bylo nebezpečné, pak to nikdo nevyrábí, ani neprodává. Nenechte se ale ukolébat falešným pocitem bezpečí. V první řadě si vždy udělejte průzkum spokojenosti a kvality. A také se zajímejte, zda je výrobcem doopravdy někdo, komu se vyplatí věřit. (Divily byste se, kolik pochybných výrobců a obchodníků chce zbohatnout na lidské nevědomosti, nebo hlouposti.)

Bělení zubů peroxidem

Pokud se toho nebojíte, můžete zkusit bělení zubů peroxidem. Zde je ale na místě maximální opatrnost. Především proto, že pokud si vyberete příliš silný peroxid, zničíte si tak zubní sklovinu. 

Z vědeckých průzkumů plyne, že 5% peroxid byl stejně účinný, jako 25% peroxid. Jen s tím rozdílem, že ten 5% bylo nutné použít víckrát než ten silnější. (Přibližně asi dvanáctkrát.) Podle preferencí smíchejte ½ šálku vody s ½ šálkem peroxidu a tuto tekutinu převalujte v ústech po dobu 30 vteřin. (Stejně, jako to děláte třeba s ústní vodou.) Poté tekutinu vyplivněte do umyvadla. (Okamžitě ji vyplivněte i v případě, že vás začne cokoliv pálit, nebo bolet.) Někteří lidé také míchají několik lžiček prášku do pečení s opravdu malým množstvím peroxidu a touto pastou si pak čistí zuby. 

Přírodní bělení zubů

V případě, že se vám ani jedna z předchozích možností zrovna dvakrát nezamlouvá, můžete vsadit na převalování oleje v ústech. Velmi často se k tomu používá slunečnicový olej, ale víme i o ženách, které nedají dopustit na olivový, nebo kokosový. Obvykle se to dělá tak, že dáte jednu lžíci oleje do pusy a pak ho převalujete z jedné tváře do druhé po dobu 15-20 minut. Poté olej vyplivnete do umyvadla. (Upozorňujeme vás, že s postupujícím převalováním to může být poněkud nechutné.) A pak jsou tu ženy, které se chtějí ke své kráse projíst a pravidelně si dopřávají jahody, či ananas.

Je bělení zubů doma bezpečné?

Problémů s bělením zubů doma existuje několik. V první řadě je málokdo z nás profesionál, takže nedokáže na první pohled poznat kvalitní a zdravotně nezávadný výrobek. To samé platí i o bělení zubů peroxidem. Když si vyberete špatný výrobek, či příliš silný peroxid, zničíte si zubní sklovinu.

Bělení může být problematické i pro lidi, kteří trpí citlivou zubní sklovinou, nebo onemocněním dásní. (Opět to vede k ještě větší citlivosti a nepříjemným pocitům.) V neposlední řadě myslete na to, že před bělením zubů u zubaře se doporučuje absolvovat dentální hygienu, která zbaví zuby nečistot, zubního kamene a plaku. Pokud to tak neuděláte, koledujete si o nerovnoměrnou pigmentaci zubů a o fleky.

Opravdu myslíte, že vám stojí domácí bělení zubů za to?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/hydrogen-peroxide-teeth-whitening – Bělení zubů peroxidem (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/whiten-teeth-naturally – 6 metod pro vybělení zubů doma (anglicky)

https://www.healthline.com/health/is-teeth-whitening-safe – Je bělení zubů bezpečné? (anglicky)

Přidat komentář