Co jíst a nejíst při kojení: 10 tipů, jak správně na to

Kojení je jednou z nejdůležitějších činností po porodu dítěte. Jelikož na vašem těle životně závisí výživa vašeho potomka, která následně ovlivňuje jeho zdraví a imunitní systém, je důležité se informovat o tom, jaké potraviny byste si měly při kojení dopřávat a kterým se naopak raději vyhnout. A právě o tom bude v dnešním článku řeč.

Kojení se považuje za nejdokonalejší typ výživy pro novorozence a kojence. Do mateřského mléka se dostávají důležité živiny z matčiny potravy. Kromě jiného, mléko může obsahovat i látky, které pomáhají posilovat dětský imunitní systém. A to je důležité nejen v raném věku, ale i mnohem později.

Zatímco vitamíny pro těhotné se omílají prakticky na každém kroku (všichni víme, jak je během těhotenství důležitá taková kyselina listová), co se týče stravy během kojení, mnoho žen poněkud tápe.

Přečtěte si: Co nejíst v těhotenství?

Nemusíte se ale bát. Pravidla stravování při kojení jsou naštěstí pro nás celkem jednoduchá. Stačí si je tedy pouze připomenout.

Co jíst při kojení novorozence

Jak jistě víte, na kojení má velký vliv hormon prolaktin, který je zodpovědný za tvorbu mateřského mléka. Na druhou stranu, to, že kojíte nemusí nutně znamenat, že mléko obsahuje látky, které jsou vhodné pro vašeho potomka. Proto je důležité sledovat, co jíte.

Některé ženy mohou v šestinedělí také pomýšlet na redukční dietu, která by jim pomohla vymazat přebytečná kila. Aby však nebylo kojení ohroženo, doporučuje se s hubnutím počkat až na dobu, kdy s ním skončíte. (Jde totiž o energeticky velmi náročný proces.)

Během kojení se doporučuje dodržovat zásady zdravého životního stylu. To znamená, že váš každodenní jídelníček by měl být co nejvíce vyvážený.

Doporučuje se:

  • Jíst celozrnné pečivo a výrobky z celozrnné mouky
  • Doplňovat kvalitní proteiny z libového kuřecího masa, ryb, vajec, ořechů…
  • Nevynechávat mléčné produkty
  • Pít dostatečné množství čerstvé vody, přípustné jsou i čaje na podporu kojení
  • Jíst dostatečné množství čerstvého ovoce a zeleniny

Dále by měly maminky myslet na to, že je vhodné doplňovat vitamín D, kterého má velké množství našinců relativně málo.

Co se nesmí jíst při kojení

I když technicky vzato nejde o jídlo, dávejte si velký pozor na příjem kofeinu, který se může dostat do mateřského mléka. Jelikož jde o stimulant, dítě může mít víc energie a může mít potíže se spánkem. Naprostou samozřejmostí by měla být i alkoholová a nikotinová abstinence. Pokud je vám špatně, paralen při kojení, nebo jiná léčiva, nejprve diskutujte s lékárníkem či s lékařem.

Co se týče ryb, které se při kojení doporučuje jíst, snažte se vybírat takové, které obsahují minimum rtuti, protože tato látka může být při časté konzumaci toxická. Pro čerstvé maminky jsou nevhodné i některé bylinky. Například kmín a bazalka se považují za bezpečné. Pokud ale uvažujete o nějakém doplňku stravy, vždy si přečtěte zadní etiketu. (Kde se často píše, zda je přípravek vhodný pro těhotné a kojící ženy, nebo ne.)

Pozor si také dávejte na polotovary, fast food a hodně zpracovaná jídla. Místo toho skutečně preferujte čerstvé a minimálně zpracované potraviny, které obsahují dostatečné množství vitamínů, minerálů a dalších živin, které potřebujete vy i vaše dítě.

Jak je to s dietou během kojení?

Dieta během kojení se ženám ani trochu nedoporučuje. Nehledě na to, co vidíte na sociálních sítích či v časopisech, kde se celebrity předhánějí v tom, kdo se dřív dostane do formy před porodem.

Některé ženy přirozeně hubnou během kojení samotného, netýká se to ale ani zdaleka všech. (Pro představu, tělo každý den potřebuje extra 400-500 kalorií jen na produkci mateřského mléka.) Hodně to závisí například na tom, kolik kilogramů jste přibraly během těhotenství. Ženy, které jedí málo nebo nezdravě, také nemusí zhubnout tolik, kolik by si představovaly. V neposlední řadě hraje roli i množství vyprodukovaného mateřského mléka, které nelze za všech okolností ovlivnit.

V případě, že se rozhodnete pro razantní redukční dietu, není vyloučeno, že stejně rapidně poklesne množství vyprodukovaného mateřského mléka. V nejhorším možném případě by se pak mohlo kojení dokonce i zastavit.

Řešily jste někdy správné stravování během kojení?

Přidat komentář