Šestinedělí po porodu: Jak přežít toto náročné období?

Šestinedělí je období po porodu, v průběhu kterého by na sebe měly ženy dávat pozor. Kromě toho, že se sžíváte s novou životní rolí, po těhotenství a porodu dochází i k celkové regeneraci organismu. Je moudré mít sex v šestinedělí? Existují nějaké tipy, co jíst v šestinedělí? A co antikoncepce?

Šestinedělí obvykle navazuje na porod a jeho krátkou část ženy stráví v prostředí porodnice. Kromě kontrol hojení můžete očekávat i informace o kojení a příjem základních informací o tom, jak se správně starat o dítě. Příchodem domů to ale zdaleka nekončí. Jelikož těhotenství trvalo několik dlouhých měsíců a v průběhu porodu došlo (byť k malému) poranění, po dobu několika týdnů byste měla najet na mírně upravený režim, který by vám měl rekonvalescenci po tomto výkonu o něco usnadnit.

Vzhledem k tomu, že se nedoporučuje mít v tomto období sex (nejen kvůli očistkům, které odchází z dělohy, ale i kvůli hojícímu se poranění), určitě nezkoušejte nechráněný styk v šestinedělí, protože by vám mohl způsobit zbytečné trauma. (K sexu se navíc možná vrátíte až později, protože průběh porodu nebo strach z dalšího těhotenství může zanechat pořádné šrámy na duši.)

Hodně žen také zajímá menstruace po šestinedělí. V této oblasti ale neexistuje žádný jednotný údaj. Kromě toho, že menstruaci může ovlivnit kojení, každý organismus se ze zátěže těhotenství vzpamatovává trochu jinak. A právě ze stejného důvodu byste se neměly zapomenout před dalším (potenciálním) těhotenstvím dostatečně chránit.

Co dalšího v průběhu šestinedělí dělat a nedělat? Jak přežít šestinedělí a zbytečně si ho nekomplikovat vám prozradíme níže.

Opravdu trvá jen šest týdnů?

I když se říká, že regenerace a hojení probíhá šest týdnů, ve skutečnosti jde spíš o minimální dobu, kdy by si měla žena dopřát trochu klidu. Změny, ke kterým v ženském těle po porodu dochází, mohou trvat klidně i půl roku. V tomto období můžete kromě hojení a adaptace na mateřskou roli očekávat i hormonální bouři a častější změny nálad. (Jelikož se může něco zvrtnout, je extrémně důležité, aby si okolí všímalo příznaků poporodní deprese a v případě nutnosti neprodleně zasáhlo.)

V období po porodu také počítejte s nutností ho po psychické stránce zpracovat, s tím, že se podstatná část celkového času bude týkat otázky kojení, spánkové deprivace a podobně. Vzhledem k tomu, že to nebývá pro ženy jednoduché, je důležité, aby se (ze své iniciativy) víc zapojil partner a aby ženy měly po ruce pomoc kamarádek a rodinných příslušnic. (Což byla ještě v nedávné minulosti norma.)

Rekonvalescence z porodu

Vzhledem k tomu, že po porodu můžete pociťovat intenzivní bolest, po vaginálním porodu můžete na hráz krátce přikládat studený obklad, který by měl zmírnit otok a nepříjemné pocity. Pokud to nejde, zkuste poporodní vložky strčit před použitím na krátký čas do mrazáku. Vzhledem k tomu, že vás může trápit zácpa v šestinedělí, nebo kvůli poraněním a rekonvalescenci bude vykonávání velké potřeby náročnější, je důležité jíst dostatečné množství vlákniny a pít větší množství tekutin. V případě nejvyšší nouze pomáhají i změkčovače stolice. (Některé ženy také říkají, že vytlačování stolice v tomto období může vracet negativní vzpomínky na porod, na to pozor.)

U žen, které rodily císařským řezem, je zase důležité, aby věnovaly dostatečnou pozornost jizvě, jejímu čištění a podobně.

Pokud máte v průběhu kojení popraskané a bolavé bradavky, mějte po ruce kvalitní krém s lanolinem, který by vám mohl poskytnout vítanou úlevu. Také můžete zvážit kojení s kloboučky. Zhruba od druhého týdne můžete začít chodit na kratší procházky.

Jakmile šestinedělí skončí, nepočítejte s tím, že vše bude stejné jako dřív. Nezapomínejte na to, co jsme řekly na začátku. Než se začnete cítit více jako vy, může to trvat půl roku, ale dokonce i rok. Proto na sebe netlačte. V průběhu dne se snažte odpočívat (když to půjde), snažte se pravidelně hýbat a jíst zdravě.

Tohle určitě nedělejte

Jen proto, že přestanete krvácet a dosáhnete minimální doby hojení (6 týdnů) neznamená, že máte mít automaticky pohlavní styk. Mnohé ženy na to nemusí být připravené, takže na sebe netlačte. To zahrnuje i to, že byste si v šestinedělí neměly nic zavádět do vagíny. Také byste to neměly přehánět s péčí o novorozence a domácnost. Tělo se hojí a s velkou pravděpodobností trpíte spánkovou deprivací. Když toho na sebe budete nakládat příliš mnoho, brzy vyhoříte.

V žádném případě také neignorujte bolest, což platí hlavně v případě, že máte po císařském řezu. V případě pochybností se poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Dále se nesnažte působit silně, když se uvnitř hroutíte. V tomto období je normální plakat, mít špatnou náladu, být naštvaná, neúčastnit se společenských událostí a návštěv a podobně. Vzhledem k tomu, že krátce po porodu může dojít k dalšímu otěhotnění, při žádném styku nezapomeňte na použití ochrany, i kdyby to měl být kondom. Kvůli zvýšeným nárokům na organismus byste také měly sníst alespoň o 450-500 kcal/den víc.

Jak jste zvládla období šestinedělí vy? Bylo v pořádku, nebo malé peklo?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Šestinedělí – Šestinedělí (česky)

https://www.healthline.com/health/postpartum-recovery-timeline – Co čekat v šestinedělí a po něm (anglicky)

https://www.healthline.com/health/what-not-to-do-after-giving-birth – Co nedělat po porodu (anglicky)

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/labor-and-delivery/in-depth/postpartum-complications/art-20446702 – Komplikace po porodu (anglicky)

 

Přidat komentář