Návod, jak se zbavit octomilek

Jednoho dne se probudíte a najednou je vidíte. Octomilky! I když technicky vzato nic nedělají, z nějakého důvodu se pomalu množí a otravují vám život. Některé z nás se je snaží pleskat plácačkou, ale to kvůli jejich drobné velikosti nemusí zaznamenat úspěch. Ale jak jinak se jich zbavit? To vám povíme v našem dnešním návodu.

Octomilky jsou stvoření, která se znenadání objeví v naší domácnosti bez toho, aniž bychom znaly jejich původ. Všechny se ale shodneme, že kromě toho, že je jejich přítomnost nepříjemná mohou představovat i zdravotní rizika, kterým nemáme chuť čelit. 

Jenže, vyhodnocení problému je mnohem jednodušší než jeho účinné řešení. Zvlášť, pokud nevíte, na co octomilky letí, nebo které místo jim slouží jako úkryt. 

Aby vám už nelezly na nervy, vyzkoušejte tyto metody!

Co jsou octomilky?

Octomilka je druh malé mouchy. Asi nejznámější je Octomilka obecná, ale na světě existuje až 1500 dalších druhů, které si mohou, ale také nemusí být podobné. Vzhledem k chování typické (české) octomilky se této mouše říká vinná muška, octová, banánová nebo ovocná. Toto pojmenování si vysloužila proto, že ji velmi přitahuje přezrálé, nebo uhnívající ovoce.

Octomilky ale požívají i houbovité a rozkládající se rostlinné materiály. Proto mohou pocházet i z brambor, nebo z jiných ingrediencí, které skladujete mimo ledničku. 

Jak se zbavit octomilek

Když už jsme si o octomilkách něco málo řekly, podíváme se na tipy, které by vám je měly v případě výskytu pomoci odstranit. Vzhledem k tomu, že řešení bývají velmi jednoduchá je budete mít hotová v řádu několika minut.

Zbavte se závadného materiálu

Aby byla vaše mise úspěšná, při úklidu kuchyně, obývacího pokoje a dalších místností berte ohled na vystavené květiny, ovoce a na všechny potenciálně uhnívající zásoby. (Brambory, cibule…)

Natáhněte si gumové rukavice, do jedné ruky vezměte pytel na odpadky a všeho závadného se neprodleně zbavte. Octomilky kladou larvy právě do těchto inkriminovaných míst. Takže je nezbytné, abyste jim nedaly příležitost vyrůst.

Také se snažte:

  • Utírat vylité cukrové nápoje a džusy
  • Udržovat pořádek v potravinových policích
  • Zbavovat se ovoce a dalších potravin, které na první pohled nevypadají závadně (larvy mohou být nakladené uvnitř)

Metody, jak je chytit a zabít

Když už máte potenciální líhně nových octomilek odstraněné, přichází čas na to, abyste chytily ty, které poletují kolem. 

Na octomilky funguje:

  • Miska (třeba kelímek od jogurtu) naplněná jablečným octem, překrytá plastovou fólií (udělejte v ní malé dírky a pořádně ji utěsněte, octomilky se dostanou dovnitř, ale ven už ne)
  • Miska naplněná směsí jablečného octa a saponátu na umývání nádobí, nebo mýdla (octomilky bude přitahovat vůně, ale saponát jim znemožní létat, takže se utopí)
  • Láhev s pivem (otevřete ji, postavte ji na vybrané místo a počkejte, až se octomilky chytnou a nebudou umět vyletět ven)
  • Sklenice naplněná kusem starého ovoce, utěsněná papírovým trychtýřem, jehož hrot směřuje dolů 

Samozřejmě ale můžete vyzkoušet i jiné metody. V drogeriích a v internetových obchodech existují speciální chemické prostředky na hubení octomilek. Problém ale můžete mít s tím, že jsou drahé a nejsou ekologicky šetrné. Také je velmi pravděpodobné, že se octomilek zbavíte, ale balení vám zůstane skoro plné. Je tedy otázka, zda za to tato investice stojí.

Jakým způsobem bojujete proti octomilkám vy?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Octomilka – Octomilka (česky)

https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/tips/a25042/how-to-kill-fruit-flies/ – Jak se zbavit octomilek (anglicky)

https://www.countryliving.com/home-maintenance/cleaning/a27284947/how-to-get-rid-of-fruit-flies/ – Metody, jak se zbavit octomilek (anglicky)

Přidat komentář