Vysoký prolaktin rozhodně není radno podceňovat, protože může mít poměrně zásadní dopady na vaše celkové zdraví. Co když je hyperprolaktinémie vás osobní problém? A objevuje se prolaktin ve zvýšeném množství i u mužů? Na to vše si zkusíme odpovědět v následujících několika odstavcích.
Zatímco v jeden moment řešíte, jaké potraviny v těhotenství si můžete dopřávat, během okamžiku je tu šestinedělí, během kterého se typicky zvyšuje hladina prolaktinu, který podporuje kojení novorozence. S tím také souvisí menstruace po porodu. Obecně se ví, že pokud kojíte, nějakou dobu si na její příchod počkáte. Hormonální koktejl způsobený těhotenstvím a porodem pak může spustit velké množství potíží, mezi které patří třeba nebezpečná laktační psychóza.
Je ale poměrně zvláštní, že v ostatních situacích není prolaktin až tak významný. Prolaktin může mít kupodivu přechodně zvýšené hodnoty i u mužů, typicky například u těch, kteří mají potíže se sexuální dysfunkcí. U mužů však zvýšená hladina prolaktinu obvykle nemá žádné příznaky a spontánně za čas sama odezní.
Zvýšená hladina prolaktinu u žen
V případě, že nemůžete otěhotnět, lékař vám s největší pravděpodobností doporučí absolvovat nejrůznější laboratorní testy, během kterých se přijde na to, jaký je váš hormonální profil.
Jedním z viníků, který způsobuje problémy s otěhotněním, může být právě hladina prolaktinu, která může otěhotnění bránit. (Když se vrátíme kolečkem zpátky k poporodnímu období, spuštění menstruace po kojení a k souvisejícímu riziku otěhotnění, vlastně dává toto propojení celkem velký smysl.)
Jak se projevuje?
Mezi symptomy zvýšené hladiny prolaktinu v organismu ženy patří méně pravidelný menstruační cyklus, který je pro úspěšné otěhotnění poměrně dost zásadní. Také ale můžete ztratit zájem o sex a můžete trpět vaginální suchostí.
Dá se snížit jeho hladina?
Když se podíváme na přirozenou funkci prolaktinu, kterou je podpora kojení, kojení je zároveň tím, co může zvýšit nebo snížit jeho produkci. Jeho množství zvyšuje krmení dítěte. Pokud ho začnete postupně odstavovat, hladina prolaktinu se postupně vrátí na svou původní úroveň.
V případě, že máte dlouhodobě zvýšenou hladinu prolaktinu než jaká je norma, lékaři vám mohou doporučit užívání léků, které mohou jeho množství v těle upravit. V některých případech může být za zvýšeným množstvím prolaktinu v těle dokonce malý nádor, který vám mohou lékaři po dohodě odstranit.
Tato operace se nejčastěji provádí po podání anestezie, takže se nemusíte bát, že budete při vědomí.
Jelikož ale můžete chtít otěhotnět nebo potřebujete zapracovat na kvalitě svého života, jedině tyto dvě metody mohou vést k tomu, že vše bude nakonec i přes všechny počáteční komplikace v normálu.
Řešily jste někdy zvýšenou hladinu prolaktinu? Pokud ano, co vám na ni pomohlo?