Těhotenství představuje pro ženský organismus obrovskou zátěž. Vždyť doslova z ničeho stvoří nového člověka. Navíc, hormonální koktejl tělo připravuje nejen na porod, ale i na následné období kojení, které je důležité pro novorozencovo správné prospívání. Jelikož právě tyto faktory mají vliv na bolest prsou, podíváme se, kdy se obvykle vyskytuje a kdy můžete (alespoň zhruba) očekávat, že ustane.
Hormony si v těhotenství dělají prakticky co chtějí. Zatímco některé ženy zažívají radostné pocity a euforii, další propadají depresím, které mohou vyústit až v nebezpečnou laktační psychózu.
Tip: Jak poznat laktační psychózu včas?
Mezi tradiční příznaky těhotenství patří bolest břicha. Jakmile dojde kvůli rostoucím prsům a břichu k posunutí těžiště těla, často se objevuje i bolest zad, od které dovede mnohým ulevit jen vhodná poloha s těhotenským polštářem a klid. Za naprosto přirozenou součást těhotenství se pokládá i bolest a citlivost prsou, která se připravují na kojení po porodu.
Proč prsa v těhotenství bolí?
Na vině je v tomto případě hormon prolaktin, který je zodpovědný za růst mléčných žláz a za spuštění laktace. Kromě jiného, prolaktin může způsobovat vylučování mléka z prsních žláz i v době mimo kojení.
Prsa v těhotenství začínají bolet poměrně brzy. Některé ženy dokonce citlivost a bolest prsou vnímají jako jeden z prvních příznaků jiného stavu. Po dvou čárkách na těhotenském testu byste měla pro svůj vlastní klid užívat vitamíny, které dovedou pokrýt zvýšenou tělesnou potřebu jak vašeho organismu, tak vyvíjejícího se plodu.
Jak se projevuje?
Příznaky bolesti prsou v těhotenství mohou být velmi různorodé. Některé ženy může trápit bolest jednoho prsu, další zase mohou bolet oba. Také vás může bolet jedno konkrétní místo, neobvyklá ale není ani vystřelující bolest, která se line z podpaží. Když k tomu přidáme ještě skutečnost, že někdy bolest přichází a ustává a jindy je dlouhodobá, každá žena to opravdu může vnímat jinak.
Na začátku těhotenství bývá bolest prsou nejčastěji spojována s:
- Bodáním
- Tupostí
- Pocitem otoku
- Pocitem tíže prsou
- Větší citlivostí prsou na dotek
- Větší citlivostí bradavek (které mohou také bolet)
Kvůli tomu vám může být nepříjemný sexuální styk, sport nebo spaní na břiše. Ke konci těhotenství pak prsa bývají plnější a těžší.
První příznaky bolesti prsou tedy můžete začít vnímat jeden až dva týdny po početí. (Tedy jeden až dva týdny po ovulaci.) V pozdější fázi dochází k tmavnutí bradavek a k žlutavému výtoku z prsou, kterému se říká kolostrum. Bolest by se měla s postupujícími týdny postupně zmírňovat, určité nepohodlí ale můžete vnímat i v období kojení.
Co dalšího se vyplatí znát?
V průběhu těhotenství se mohou objevit i nejrůznější výtoky z prsou, které mohou mít bílou, nažloutlou, nazelenalou nebo dokonce nahnědlou barvu. Takového výtoku ale většinou bude pouze velmi málo, proto byste se neměly zneklidňovat. V případě větších pochybností však můžete kontaktovat svého ošetřujícího lékaře, který by vám měl trpělivě dodat odpovědi na vaše otázky.
Také vás trápila bolest prsou v těhotenství, nebo ji berete jako jeho nutnou a důležitou součást?