Výběr jména pro dítě: Zvolíte exotické, nebo tradiční?

Jak vybrat správné jméno pro dítě je občas poměrně náročný úkol. Každému z rodičů se totiž může líbit něco úplně jiného. Kromě toho, některá pojmenování neprojdou ani úředně. Jak se z toho tedy nezbláznit a vybrat takové jméno, se kterým budou spokojení dospělí, dítě i stát?

Holčičí jména jsou různá, celkem často se ale v populaci setkáváme stále s těmi stejnými. Zatímco Jan, Han a Elišek je téměř nespočet, taková Alžběta se drží až někde v pozadí. A u kluků je to stejné. I když jsou jména Tomáš a Petr pěkná, dost možná toužíte po tom, aby váš potomek trochu vyčníval a měl jméno, které jen tak někdo nemá.

Přečtěte si: Jaké jsou nejlepší aktivity pro rozvoj dítěte?

Při výběru jména ale musíte myslet ještě na jednu důležitou věc. Tou je, aby vámi vybrané pojmenování dítěte schválily úřady, které s tím mohou mít v určitých případech problém. Proto se podíváme i na to, co o tomto problému říká legislativa.

Tak se pohodlně usaďte a pojďte se o tomto tématu dozvědět něco trochu víc.

Tohle vám rozhodně neprojde

I když by se mohlo zdát, že křestní jméno je individuální záležitostí každého z nás, tak úplně to neplatí. V některých případech totiž může být křestní jméno dítěte zamítnuto úřady.

V první řadě je důležité, aby se na vybraném jméně dítěte společně dohodli rodiče. Do matriční knihy je pak možné zapsat jakékoliv existující jméno ve správné pravopisné podobě.

Stopku dostanete, pokud:

  • Chcete dát dítěti domácké, zkomolené nebo zdrobnělé jméno
  • Chcete dát chlapci dívčí jméno, nebo děvčeti chlapecké jméno (výjimkou jsou univerzální jména jako René, Nikola, Saša atd.)
  • Chcete dát dítěti stejné jméno, jako má jeho žijící sourozenec
  • Bude mít matrika pochybnost, zda vámi vybrané jméno skutečně existuje (pak budete muset doložit znalecký posudek)

Také jste možná nevěděly, že v našich končinách může mít člověk (pouze) dvě křestní jména, která navíc nemohou být stejná. (Příklad: Nemůže jít třeba o Annu Annu Novákovou.) Také ale existují určité výjimky. Pokud jsou dvě jména spojená přechodníkem, považují se za jedno a pak můžete vybrat ještě další. Více než dvě křestní jména mohou mít děti rodičů, kteří nemají české občanství a nejsou občanem České republiky. Druhé jméno si pak můžete přidat v průběhu života i dodatečně.

V současné době už každopádně není nutné orientovat se při pojmenování dítěte pouze podle jmen v českém kalendáři. Pokud jde o existující jméno a jsou splněny další výše uvedené podmínky, váš potomek může mít klidně i typicky skandinávské jméno.

Přečtěte si: Jak na vědomou výchovu?

Tipy pro usnadnění výběru

Když vám těhotenská kalkulačka vyplivne předpokládané datum porodu, je pochopitelné, že můžete začít vnímat tlak na to, abyste vybrali jméno budoucího potomka co nejdřív. Podle jakých kritérií se ale máte řídit?

I když vás možná budou svádět aktuální trendy, nenechte se jimi zvyklat. Módní jména poměrně rychle zastarávají, takže bude moudřejší vybrat takové, které je nadčasové. (Dnes například téměř nepotkáváme mladé ženy, které by se jmenovaly Anděla či Květoslava.) Bránit se však nemusíte ani vyloženě tradičním jménům, jako je například Jenovéfa. (Herečku Jenovéfu Bokovou si kvůli jejímu neobvyklému jménu rozhodně zapamatujete.) Pro chlapce zase může přicházet v úvahu tradiční jméno František či Vít.

Přečtěte si: Co jíst při kojení?

V případě, že k němu máte přístup, zkuste se podívat i do rodinného stromu, jaká jména se v něm v minulosti vyskytla. Díky tomu můžete získat dobrou inspiraci. Spíše bychom se ale vyhli tomu, aby se synové a dcery jmenovali jako jejich maminky, tatínci, babičky a dědové. (Určitě znáte rodiny, kde se dvě až tři generace lidí stejného pohlaví jmenují stejně. Dopřejte dítěti trochu individuality.)

Také může pomoci:

  • Když se podíváte na významy jmen (jak se říká, nomen omen)
  • Když se vyhnete jménům, která ve vás evokují nepříjemné vzpomínky na někoho, koho nemáte rádi (všichni nějaké takové jméno máme)
  • Když budete přemýšlet o jméně v kontextu s příjmením (hodně exotické jméno by mohlo vypadat třeba u příjmení Omáčka dost zvláštně)
  • Když se zamyslíte nad existujícími přezdívkami a zdrobnělinami, které dané jméno má (chcete, aby na vaši dcerku volali spolužáci Pepina?)

Dost možná pro vás bude výběr jména zdlouhavý a vysilující, jakmile ale najdete takové, na kterém se spolu s protějškem shodnete, nenechte si do toho mluvit od kamarádů a příbuzných. Jde o vaše dítě a ačkoliv mohou být názory jiných lidí vítány, ten, kdo nakonec (kromě úřadů) rozhodne, jste vy.

Má vaše dítě nějaké neobvyklé jméno? Pokud ano, jaké?

Přidat komentář