Vpáčené bradavky: Jak na úspěšné kojení?

Plochá bradavka vás za normálních okolností asi příliš netrápí. Problém ale může nastat ve chvíli, kdy čekáte potomka. Ploché a vpáčené bradavky mohou zhoršovat, či dokonce znemožňovat kojení, kvůli čemuž můžete po marných pokusech nakonec zvolit kojeneckou výživu. Pomůže v takové chvíli mechanická odsávačka či kloboučky? A existuje možnost, že i s takovými bradavkami zvládnete dítě úspěšně kojit?

Bolest v prsou v těhotenství už neřešíte, protože nyní držíte v náručí svého čerstvě narozeného potomka, který má vaši podobu a dává o sobě pořádně vědět. Zvlášť, když má hlad a dožaduje se kojení, které je důležité nejen pro naplnění žaludku, ale například i pro posílení dětského imunitního systému. (Proto ho odborníci výrazně upřednostňují před podáváním speciální dětské výživy, která navíc není zrovna levná.)

Jenže, ne všem ženám kojení po porodu jde. Někdy jde o následek separace po porodu (od které se naštěstí v dnešní době hojně upouští, zvlášť, pokud tomu nebrání zdravotní stav dítěte či ženy). Případně může jít i o následek podávání špatných či protichůdných informací na oddělení šestinedělí. Vliv na to ale mohou mít i další faktory.

Přečtěte si: Pro úspěšné kojení je důležitý hormon prolaktin

Je na vpáčené bradavky potřeba operace, nebo si lze pomoci i nějakými šetrnějšími způsoby, které vás nevyřadí na nějakou dobu z provozu?

Důležitost kojení

V šestinedělí se v těle žen odehrává mnoho změn. Kromě hojení po porodu, který bývá i při normálním průběhu dost náročný, ženy bojují i s únavou, spánkovou deprivací, s nedostatkem času pro plnění svých osobních potřeb a s kojením, které nemusí být tak automatické, jak se to o něm často říká.

Přečtěte si: Je bezpečné opalování v těhotenství?

Přitom, kojení je opravdu důležité. V první řadě, tímto způsobem si spolu s dítětem budujete silnější pouto, které je důležité pro rozvoj vašeho vzájemného vztahu. Mateřské mléko se také považuje za nejdokonalejší výživu, která se nedá ničím stoprocentně nahradit. Příjem mateřského mléka podporuje imunitní systém dítěte. Také obsahuje všechny důležité živiny, pomáhá chránit dítě před infekcemi a dovede omezit riziko vzniku alergií. (V tomto ohledu je ale důležité, aby ženy dodržovaly zdravý jídelníček, který obsahuje minimum potenciálních alergenů.)

Mezi jeho další klady patří téměř nulová finanční náročnost (ve srovnání s kupovaným mlékem) a snížení stresu matky i dítěte. Kojení také může zrychlovat rekonvalescenci po porodu a zmírňovat krvácení.

Tip: Víte, co je trimestr?

Řešení kojení s vpáčenými bradavkami

I když se dnes můžete objednat na operaci vpáčených bradavek k plastickému chirurgovi (tento zákrok trvá asi hodinu), lze si poradit i jinými způsoby. Ani vpáčené nebo jinak problematické bradavky totiž nemusí kojení ve finále znemožnit. Speciálně, pokud znáte účinné fígle a postupy. Dítě primárně nesaje jen bradavku, ale nasává do úst i prs. Nepropadejte tedy panice.

Během těhotenství obvykle dochází ke změnám na bradavkách. Pokud se vám zdá, že jsou příliš ploché, lze tento problém začít řešit včas. Existují například speciální formovače bradavek, které jsou vyrobeny z měkkého silikonu. Obvykle je lze nosit až od 32. týdne těhotenství. Nosit se dají i po porodu, cca 30-60 minut před kojením.

Během kojení s vpáčenými bradavkami se pak doporučuje:

  • Chvíli třít bradavku mezi ukazováčkem a palcem
  • Stlačit prs prsty do tvaru písmena V nebo C
  • Krátká aplikace studeného obkladu na bradavku
  • Použít před kojením odsávačku mléka za účelem odstříknutí, čímž by mělo dojít k vytažení bradavky

V případě, že by vám žádný z výše uvedených tipů stále nepomáhal, může pro vás přicházet v úvahu používání speciálních kojících kloboučků, které jsou v dnešní době poměrně dobře dostupné. Kojící kloboučky ale nejsou vhodné pro dlouhodobé používání, měly by se tedy používat jen v nouzových situacích.

Také určitě ničemu neuškodí, když se spojíte s dobrou laktační poradkyní, jejíž pomoc může přispět k tomu, aby kojení vašeho novorozence přestalo být trápením. Mnoho žen vnímá neschopnost nakojit dítě jako své selhání, což vyvolává stres a vážné reakce, které mohou zahrnovat beznaděj, pláč nebo vztek. Důležité však je, abyste si tuto situaci nedávaly za vinu, protože někdy se můžete stavět na hlavu, ale některé věci jednoduše neovlivníte.

V případě, že ani laktační poradkyně nepomůže a nepomohou ani výše uvedené rady, není vaším selháním, když své dítě nakonec nakrmíte jiným vhodným existujícím způsobem.

Řešily jste někdy vpáčené bradavky? Pokud ano, co vám nakonec pomohlo při kojení?

Přidat komentář