Opalování v těhotenství: Je čeho se obávat?

Těhotenství se ne nadarmo říká jiný stav. Zatímco během léta byste si za normálních okolností skočily na bazén nebo byste se rozvalily na plážovém lehátku, v tomto období můžete mít pochybnosti, zda je opalování pro vás a vaše dítě bezpečné. Je třeba se ho bát? A pokud ne, jakých zásad byste se měly držet?

Že vás může v těhotenství překvapit nevolnost, to jistě dobře víte. Také nejspíš počítáte s tím, že vám začne postupně růst břicho, takže se nevejdete do věcí, které nosíte normálně. (Což mnohdy vyžaduje rychlou akci v obchodě s dámskou módou.) Těhotné ženy ale často řeší i věci, které mohou vypadat pro zbytek populace banálně. Například, zda je vhodné se v tomto stavu opalovat. (Na což se názory budoucích maminek dost různí.)

Tip: Přečtěte si, co značí bolest břicha v těhotenství

Jelikož je pro ženy v těhotenství nebezpečná teplota, mohou mít strach, že vyšší teplota způsobená působením slunce může mít na ně a na plod negativní dopady. Na druhou stranu, vystavení se slunci pomáhá produkovat vitamín D, kterého má podstatná část populace málo, a který je důležitý pro normální stav kostí, pro normální náladu a pro podporu normální činnosti imunitního systému.

Jak si tedy s touto otázkou před nadcházejícím létem poradit?

O opalování v těhotenství

Mezi vitamíny, které by se měly doplňovat i v době těhotenství, patří vitamín D. Z toho důvodu má vystavení organismu slunečním paprskům jednoznačně smysl i v době těhotenství. Na druhou stranu je ale důležité to nepřehnat. Stejně, jako všude jinde, i zde platí, že k opalování v těhotenství by se mělo přistupovat s mírou.

V praxi to znamená, že se po dobu trvání těhotenství nemusíte zdržovat striktně ve stínu. Je v pořádku, když si uděláte krátký výlet do města nebo se projdete po přírodě. Rozhodně ale není zdravé klasické opalování na dece, kterému se spousta lidí oddává u bazénu nebo u jiné venkovní nádrže. UV záření má v takovém případě negativní vliv jak na vaši pokožku, tak na zdraví vašeho budoucího dítěte.

Přečtěte si: Co očekávat v šestinedělí?

Na tohle si dejte pozor

Rizika opalování během těhotenství jsou poměrně velká. Jedním z nich je například to, že se může v organismu snížit hladina kyseliny listové, která je důležitá pro normální vývoj plodu. Tato skutečnost je hodně nebezpečná hlavně během prvních 12. týdnů, kdy se formují důležité základy. (Mohlo by totiž dojít k nesprávnému dělení buněk a podobně.) V pozdějších fázích těhotenství vám zase nebude příjemné opalování na zádech, protože dítě bude svou vahou tlačit na vaše vnitřní orgány. (Což je i jeden z důvodů toho, proč těhotné ženy v posledních týdnech nerady spí na zádech.)

Přehřátí také může způsobovat dehydrataci a zhoršení už tak nepříjemných těhotenských otoků. V těhotenství také ženy mohou trpět na citlivou pokožku, která má ještě navíc větší sklony k tvorbě hyperpigmentace.

Zásady bezpečného pobytu na slunci

Nejen těhotné ženy by si měly dávat pozor na to, aby se na slunci pohybovaly za všech okolností maximálně bezpečně. Proto se podíváme na pár dobrých rad a tipů, kterých se můžete držet nehledě na to, v jakém stavu se aktuálně nacházíte.

Obecně se doporučuje:

  • Nechodit ven mezi 11 až 15 hodinou
  • Nosit pokrývku hlavy
  • Pravidelně aplikovat opalovací krém s SPF 30+ (v těhotenství nejlépe SPF 50)
  • Pít dostatek vody
  • Nosit kvalitní sluneční brýle
  • Nošení prodyšných a ne příliš těsných oděvů, které zakrývají kůži

Také nezapomínejte na to, že pokud se potíte, máte na sobě oblečení nebo se čas od času vykoupete, automaticky by se měl krém s ochranným faktorem znovu přetřít, protože dochází ke snižování ochrany.

V neposlední řadě vám také doporučíme, abyste po letní sezóně nezapomínaly na kontrolu kůže a znamének u svého kožního lékaře. V případě, že nějaké znaménko začne podivně růst, krvácet, měnit tvar nebo barvu, na nic nečekejte a na kontrolu u lékaře se objednejte co nejdříve. Tímto způsobem můžete včas zachytit nebezpečnou rakovinu kůže, na kterou můžete v krajních situacích i zemřít.

Co se týče ochrany před sluncem, tyto rady neplatí jen pro dovolenou v tropech, ale i o práci na zahradě, o výletech a podobně.

Opalovaly jste se v těhotenství, nebo jste se ho v zájmu zdraví dítěte raději zřekly?

Přidat komentář